top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Michalik

Co zrobić, gdy współwłaściciele uniemożliwiają Ci korzystanie z nieruchomości ?


Często zdarza się, że na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zostaniesz współwłaścicielem(ką) jakiejś nieruchomości. Twoje relacje z pozostałymi właścicielami nie są najlepsze. Dodatkowo uniemożliwiają Ci oni korzystanie z nieruchomości, ponieważ nie masz chociażby kluczy do tej nieruchomości więc zastanawiasz się co możesz zrobić w takiej sytuacji.



Wezwanie o wydanie kluczy


Jeżeli nie masz dostępu do nieruchomości, ponieważ nie dysponujesz kluczami do niej to pierwszą czynnością jaką musisz zrobić to wezwać innych współwłaścicieli o wydanie kluczy i o dopuszczenie do współposiadania nieruchomości. Najlepiej zrób to w formie pisemnej – listem poleconym do celów dowodowych.

Wystosuj tyle pism, ilu jest współwłaścicieli. Powyższe wezwanie jest konieczne w celu udowodnienia, że zostałeś(aś) pozbawiony(a) dostępu do nieruchomości.


Co powinno zawierać wezwanie o wydanie kluczy


Poza danymi adresowymi osób, do których się zwracasz – wskaż, że wzywasz o dopuszczenie Cię do korzystania z nieruchomości położonej (adres nieruchomości), zabudowanej (opisz czy jest to dom murowany np. dwupiętrowy, drewniany itp.) oraz określ termin, w którym powinno dojść do dopuszczenia Cię do korzystania z nieruchomości np. w ciągu 7 dni.


Co w przypadku dalszej odmowy dopuszczenia Cię do współposiadania nieruchomości


W takim przypadku współwłaściciele, którzy pozbawiają Cię posiadania na zasadach określonych w art. 206 k.c., naruszają Twoje uprawnienie wynikające ze współwłasności. Stosownie do treści art. 206 k.c w zw. z art. 1035 k.c, każdy ze współspadkobierców jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej. Dlatego też do czasu dokonania działu spadku, do wspólności majątku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące współwłasności. W związku z tym do tego czasu jesteś uprawniony(a) do współposiadania nieruchomości.


Jeśli nie dojdzie do polubownego załatwienia sprawy i ustalenia zasad korzystania z nieruchomości, należy wówczas zwrócić się do sądu z powództwem o dopuszczenie do współposiadania nieruchomości.


Współwłaściciel pozbawiony lub bezprawnie niedopuszczony do współposiadania, i korzystania z rzeczy wspólnej, może też dochodzić zarówno dopuszczenia do współposiadania, jak i wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z rzeczy przez innych współwłaścicieli, gdyż takie roszczenie, jeżeli powstanie - ma charakter samodzielny a nie akcesoryjny (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2006 r., III_CZP_19/06).


W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że źródłem roszczenia o dopuszczenie współwłaściciela do współposiadania rzeczy jest art. 206 KC w zw. z art. 222 § 1 KC (tak Sąd Najwyższy np. w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2013 r., sygn. III CZP 88/12).



Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w podobnej sprawie zapraszam do skorzystania z usług mojej Kancelarii w Gorlicach

tel. 786 119 119



kancelaria Gorlice, adwokat Gorlice, kancelaria Gorlice, prawnik Gorlice, podział majątku, prawo spadkowe

368 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kotwica 1
bottom of page